2013/2014

XXII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy


26 kwietnia 2014r. sześcioro uczniów klas pierwszych – Jagoda Lis, Jakub Kocikowski, Bartłomiej Sosnowski, Karol Paprocki, Filip Skrzypiec oraz Adrian Żebryk reprezentowało LO w XXII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Koszalinie. Drużyna musiała przejść osiem skomplikowanych zadań, w których wymagana była znajomość zasad pierwszej pomocy. Jednak nie tylko umiejętności pomogły im zaliczać kolejne ćwiczenia. Liczyły się także opanowanie, konsekwencja, organizacja i współpraca. Uczniowie byli skrupulatnie oceniani przez ratowników medycznych, którzy starali się poprawić i wytłumaczyć im, jakie błędy popełnili. Po ukończeniu wszystkich zadań uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek i mogli wziąć udział we wspólnym grillowaniu. Ekipa przygotowana przez Pana Andrzeja Sawkę we współpracy ze świdwińskim oddziałem PCK zajęła IX miejsce i wzbogaciła szkołę o kolejny dyplom i puchar.

JL

P1110400 P1110407

Konkurs Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym

 

Dnia 15 kwietnia 2014r. dwóch uczniów klasy I c – Jagoda Lis i Jakub Kocikowski wzięli udział w rejonowym etapie XVIII edycji Konkursu Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym w Koszalinie. Oboje odnieśli sukces i stanęli na podium. Jakub zajął miejsce drugie, a Jagoda-trzecie. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a także charakterystyczne kropelki krwi-maskotki, które przypominają młodzieży o krwiodawstwie. Ponadto przyswoili ogromną wiedzę na temat prawa humanitarnego i Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

JL

 Obraz 202

„Twoja krew darem życia''

 4 marca br. w naszej szkole odbyło się honorowe krwiodawstwo. Chętnych do oddania krwi nie brakowało, zarejestrowano aż 62 osoby, z czego 42 osoby oddały łącznie 18900 ml krwi. Organizatorem całej akcji był Polski Czerwony Krzyż, a nad przebiegiem całej akcji czuwało SK PCK działające pod opieką P. Andrzeja Sawki. Zebrana krew została przewieziona do wojskowego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Szczecinie, skąd zostanie przekazana potrzebującym.

 PS Dziękujemy hotelikowi za sfinansowanie poczęstunku.

 AH

 

IMG 3017IMG 3018 

„Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”

14 lutego 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Broniewskiego odbyła się akcja profilaktyczna pt. „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”, zarządzona przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Miała ona zachęcić młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Szkole Koło PCK przygotowało test wiedzy. Uczestnikom za poprawne odpowiedzi przyznawano nagrody rzeczowe w postaci kartek walentynkowych, cukierków oraz podkładek pod kubek. Rozdawano ulotki m.in. informujące o drogach zakażenia wirusem HIV. W tym dniu intensywnie pracowała poczta walentynkowa z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na czele, który wcielił się w postać amorka. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że przyniesie pozytywne efekty.

DJ

DSC09180  

Kiermasz ciast


W dniu 19.12.2013r odbył się w naszej szkole kiermasz ciast. Każda z klas przygotowała pyszną „porcję słodyczy”. Każdy miał szansę wspomóc uczniów naszej szkoły. Pieniądze ze sprzedaży ciast zostały przekazane na rehabilitację jednego z uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji .

KK
                                            Sprzedajemy lemury


W dniu 22.12.2013r. na terenie naszej szkoły podczas pikniku odbyła się druga już akcja charytatywna poprowadzona przez członkinie SK PCK. Akcja polegała na wzięciu udziału w loterii, w której można było wygrać figurki lemurów wykonanych własnoręcznie przez dzieci z Madagaskaru. Akcję wspomógł Łukasz Rosa (uczeń klasy IIIA), który figurki, otrzymane od ks. Ryszarda Szczygielskiego przebywającego na misji na Madagaskarze, przekazał na licytację. Udało się zebrać kwotę 387 zł. Łącznie z poprzednią loterią zebraliśmy 1090 zł. Dochód z tej loterii powędruje z powrotem na Madagaskar na pomoc tamtejszym dzieciom. W imieniu SK PCK, ks. Ryszarda Szczygielskiego i Łukasza Rosy dziękuję za wzięcie udziału i gratuluję wygranym.

AH      

                                                         

Maraton Pisania Listów 2013 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Broniewskiego w Świdwinie

 

Co roku, w okolicach 10 grudnia, Amnesty International – znana na całym świecie organizacja walcząca o prawa człowieka, organizuje tzw. Maraton Pisania Listów.Akcja polega na ręcznym pisaniu listów w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Warto przypomnieć, że idea ta narodziła się w Polsce – w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001r, z czego możemy być szczególnie dumni.

W tym roku do maratonu przyłączyła się również nasza szkoła. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna we współpracy ze Szkolnym Kołem PCK. W piątek, 13 grudnia 2013r., każdy, kto chciał wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka, mógł napisać list w jednej z dwóch, wybranych dla naszej szkoły, spraw.

Pierwsza z nich dotyczyła torturowanej Meksykanki Miriam Lopez, której oprawcy nie zostali skazani, mimo tego, że kobieta ich rozpoznała. W liście do Prokuratora Generalnego Meksyku, apelowaliśmy o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie ukarania oprawców Miriam. Druga możliwość, była jedyną sprawą dotyczącą mieszkańców Polski. Chodzi o społeczność Romów rumuńskich, mieszkających we Wrocławiu, którą władze Gminy Wrocław zamierzają bezprawnie wysiedlić z jej dotychczasowego obozowiska. Akcja spotkała się z dość dużym zainteresowaniem. Kilkadziesiąt osób napisało listy z prośbą o osądzenie sprawców cierpienia Miriam, listy wsparcia do niej samej lub kilka słów otuchy dla Romów z Wrocławia. Według Amnesty International, maraton przynosi oczekiwane skutki. Co roku, dzięki listom z całego świata, udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Mam nadzieję, że listy napisane przez uczniów naszej szkoły, także pomogą w walce z łamaniem praw człowieka, a w przyszłym roku w akcję zaangażuje się jeszcze więcej osób.

 

AP

 

Walczymy z nałogami

 

W czwartek, 21.11.2013r., w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Broniewskiego w Świdwinie odbyła się akcja pt. „Rzucam palenie”. Z tej okazji Szkolne Koło PCK przygotowało gazetkę, stolik przy którym można było nabyć ulotki oraz porozmawiać o nałogu, a także plakaty. Podczas przerw z głośników radiowęzła, wolontariuszki opowiadały zabawne historie dotyczące palaczy. Nasi uczniowie z chęcią wzięli udział w konkursie, w którym można było wygrać symbolicznego cukierka. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zmniejszy się liczba osób palących.
Uczniowie uzyskają także informacje od pracowników Sanepidu, którzy przeprowadzą pogadanki w szkole.

DJ

 

Pomagamy dzieciom z Madagaskaru

 

W dniu 21.09.2013r. na terenie Lekowa podczas powiatowych dożynek odbyła się akcja charytatywna poprowadzona przez członkinie SK PCK. Akcja polegała na wzięciu udziału w loterii, w której można było wygrać figurki lemurów wykonanych własnoręcznie przez dzieci z Madagaskaru. Akcję wspomógł Łukasz Rosa (uczeń klasy IIIA), który figurki, otrzymane od ks. Ryszarda Szczygielskiego przebywającego na misji na Madagaskarze, przekazał na licytację. Udało się zebrać kwotę aż 703 zł. Dochód z tej loterii powędruje z powrotem na Madagaskar na pomoc tamtejszym dzieciom. W imieniu SK PCK, ks. Ryszarda Szczygielskiego i Łukasza Rosy dziękuję za wzięcie udziału i gratuluję wygranym.

                                                             

 MW

004DSC09258DSC09250DSC09247

  

2012/2013

„Góra Grosza”

Niedawno w naszej szkole zakończyła się akcja zbierania drobnych monet w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia pn. „Góra Grosza”.
Wszystkie „drobniaki” zostały dokładnie przeliczone przez uczennice działające w SK PCK. Nagrodą za wygraną była e’nka na wybrany przez siebie dzień.

DSC 0348
W akcji wzięły udział trzy klasy. Zwycięzcą okazała się klasa 2 a, która zebrała 41,66 zł. Niewiele mniej, bo 37,51 zł uzbierała klasa 1 c. Trzecie miejsce zajęła klasa 1 a z kwotą 6,31 zł. Zebrane pieniądze zostały przekazane na zakup nowych obroży dla psów przebywających w schronisku w Słonowicach. W imieniu Szkolnego Koła PCK dziękuję uczestnikom za każdy zebrany grosz i gratuluję wygranym. Podziękowania kieruję również w stronę Banku PKO SA, który postanowił wymienić wszystkie zebrane grosze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zainteresowanie akcją okaże się większe.

                                                                                              
                                                                                                 MW

DSC 0357

 

                                           

Wiosenna akcja krwiodawstwa


Zaraz po powrocie z wielkanocnej przerwy świątecznej, w środę 3 kwietnia 2013 roku, w naszej szkole odbyła się kolejna akcja oddawania krwi, zorganizowana przez Miejsko - Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi, we współpracy ze szkolnym kołem PCK przy ZSP im. Władysława Broniewskiego w Świdwinie, prowadzonym przez panią Danutę Lachowicz.
Już od godziny 10 szkolna czytelnia zaczęła zapełniać się chętnymi do oddania krwi osobami. Najpierw krwiodawcy musieli wypełnić ankietę, dotyczącą m.in. przebytych chorób, czy przyjmowanych leków, później zostali poddani badaniom lekarskim i badaniu krwi. Wszystko, po to, aby mieć pewność, że pobranie krwi nie zaszkodzi dawcy, a jej przetoczenie nie spowoduje zakażenia u pacjenta. Kiedy lekarz stwierdził już, że nie ma przeciwwskazań do oddania krwi, można było zacząć jej pobieranie. Po zabiegu dzielnych krwiodawców czekało jeszcze 15 minut odpoczynku. Każdy dostał kartonik czekolady i napój, aby zregenerować siły. 
W akcji wzięło udział 40 krwiodawców. Każdy oddał 450 ml krwi, co dało w sumie 18 litrów. Pobrana krew trafiła do Stacji Terenowej Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, skąd zostanie przekazana potrzebującym pacjentom. Z tego prawie 10 litrów popłynie do ośmioletniej Oli Ziętarskiej, pacjentki Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. Ola choruje na aplazję szpiku – jej szpik kostny nie jest zdolny do produkowania nowych krwinek, dlatego dziewczynka codziennie potrzebuje transfuzji krwi, cały czas czeka także na przeszczep szpiku.
Dziękujemy wszystkim honorowym krwiodawcom za poświęcenie cennego czasu i bezinteresowną pomoc. Oddana przez Was krew na pewno pozwoli na uratowanie życia wielu osobom. Podziękowania należą się także panu Waldemarowi Szotowi -  prezesowi zarządu Miejsko - Gminnego Klubu HDK w Świdwinie, który pomógł szkolnemu kołu PCK, w sprawnym przeprowadzeniu akcji. Mamy nadzieję, że takie akcje, które w naszej szkole stały się już tradycją, będą przyciągać coraz więcej szlachetnych, chętnych do pomocy ludzi. Pamiętajcie, że razem możemy więcej!
                                                                                                         

OP
                               

 WIELKANOC  Z  SK PCK


  Wielkanoc to dla wszystkich bardzo ważne święta - rodzinne i radosne. Spędzamy je z naszymi rodzinami, przy suto zastawionym stole, pełnym wykwintnych potraw i smakołyków... Ale czy rzeczywiście wszyscy?
Zapewne wielu z nas przez chwilę o tym pomyśli przed zbliżającymi się świętami i w miarę własnych możliwości pomoże słabszym i potrzebującym wsparcia. Będą i tacy, którzy - nie wiedząc jak pomóc - mimo szczerych chęci zrezygnują.
  Polski Czerwony Krzyż zachęca do wsparcia wielkanocnej akcji pomocy. Akcja organizowana jest  od wielu lat w całym kraju. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy członków, wolontariuszy i pracowników PCK prowadzi różnorodne działania, których celem jest pozyskanie pieniędzy i darów rzeczowych dla osób wymagających wsparcia. Kilka tygodni przed świętami wielkanocnymi rozpoczynają się kwesty i zbiórki darów w sklepach, na rynkach miast i w szkołach. Dzięki temu wiele rodzin w całej Polsce godnie i uroczyście spędza Święta Wielkanocne.

                                   

WIELKANOCNY KIERMASZ CIAST W NASZEJ SZKOLE


  Dla nas okres świąteczny  jest również czasem zadumy. To chwila na zastanowienie się nad losem innych, bardziej potrzebujących osób. Nasi uczniowie w odpowiedzi na apel Polskiego Czerwonego Krzyża w dniu 26 marca 2013 r. w ramach akcji Wielkanoc z PCK, sprzedawali ciasta upieczone przez swoich kolegów.
   Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w kiermasz smakołyków.
Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 200 zł. Pieniądze, które zebraliśmy przekazaliśmy dla osoby potrzebującej.

 

Świąteczny kiermasz ciast


  Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na to, aby zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad sobą, nad życiem, dostrzec to, czego nie widzimy na co dzień. Pomimo radosnego nastroju towarzyszącego nam w tych dniach warto zwrócić uwagę na ludzi, dla których te święta nie są wesołe i beztroskie, którzy nie dostaną wymarzonego prezentu, a na stole nie doliczą się 12 potraw. To właśnie z myślą o nich, 17 grudnia 2012 r., uczennice ze szkolnego koła PCK przeprowadziły świąteczny kiermasz ciast. Każda klasa, przynosząca słodkości do sprzedaży, przyczyniła się do powiększenia zebranej kwoty pieniędzy. Wypieki jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu uzbierano 170 zł. Pieniądze przekazano najbardziej potrzebującemu uczniowi naszej szkoły.

 

 Oddajemy krew

  Środa, pochmurny jesienny dzień ale w ZSP im. W. Broniewskiego nastrój wcale nie ponury. Wszystko za sprawą ludzi zawsze chętnych do niesienia pomocy. Właśnie 10 października br. grupa licealistów oraz mieszkańców Świdwina i okolic wzięła udział w akcji oddawania krwi. Inicjatorem oraz głównym organizatorem było Intermarche oraz Polski Czerwony Krzyż. W szkole nad sprawnym przebiegiem akcji czuwało SK PCK działające pod opieką p. Danuty Lachowicz. Zebrana krew (prawie 14 litrów) została przewieziona do Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, skąd zostanie przekazana potrzebującym.

 

2011/2012

 

Pomagamy Michałowi

 

  We wtorek, 29 maja br., w naszej szkole odbyła się kolejna już akcja oddawania krwi. Tym razem cel był konkretny: pomoc dla 18 - letniego Michała Wudzińskiego z Białogardu, który choruje na ostrą odmianę białaczki. To następna forma wsparcia dla Michała, jaką zorganizowało Biuro PCK Świdwin wraz z HDK oraz szkolne koło PCK, działające pod opieką pani Danuty Lachowicz.  W maju br. uczniowie oraz pracownicy ZSP zebrali ponad 400 zł na leczenie Michała. W dniu poboru krwi, jego tata, pan Krzysztof Wudziński przyjechał do szkoły, aby osobiście podziękować dyrektorowi, panu Edwardowi Wójcikowi, 
za tak duże zaangażowanie i wsparcie.
  Podobnie jak podczas poprzedniej akcji można było liczyć na ofiarność mieszkańców Świdwina. Dopisali zarówno honorowi dawcy, jak i pełnoletni licealiści. Wszyscy oni pomogli młodemu mieszkańcowi Białogardu, gdyż pobrana krew, która nie jest zgodna z grupą krwi Michała zostanie wymieniona na tę właściwą.

 

Młoda krew ratuje życie

9 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Broniewskiego w Świdwinie widać było wielkie zamieszanie.Przed szkołą stał samochód Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, a w środku tłum ludzi: uczniowie, młodzież z ZSR CKP w Świdwinie,jak i osoby z zewnątrz, w tym honorowi dawcy krwi. Jedna z klas zamieniła się w gabinet, w którym zamiast ławek i krzeseł znajdowała się specjalistyczna aparatura, zaś nauczycieli zastąpili lekarze.

Wszystko po to, aby umożliwić mieszkańcom Świdwina oddanie krwi. Mógł zrobić to każdy, kto jest zdrowy i ma skończone 18 lat. Okazało się, że osób z dobrym sercem, którzy chcą całkiem bezinteresownie pomóc jest o wiele więcej niż się spodziewano! Centrum Krwiodawstwa nie było przygotowane na tak wielką ilość dawców, dlatego niektórym musieli podziękować za dobre chęci i odesłać do domu. Fakt ten jednak bardzo dobrze świadczy o naszym społeczeństwie. Widać, jak wiele osób jest wrażliwych na los innych i zdolnych do poświęcenia.

W sumie 53 osoby oddały 25 litrów krwi i z pewnością pomogły uratować wiele istnień.Śmiałkowie, którzy nie bali się igły i dzielnie wytrzymali ból, w nagrodę otrzymywali czekolady. Miejmy nadzieję, że takiej działalności w naszej okolicy będzie jak najwięcej, ponieważ ludzie chcą pomagać i powinno się im to umożliwić. Akcja koordynowana przez Szkolne Koło PCK pod opieką pani Danuty Lachowicz zakończyła się wielkim sukcesem.

WR

 

altaltaltaltaltaltaltalt

 

Świąteczny kiermasz ciast

„Świąteczna paczka” – pod tym hasłem szkolne koło PCK, działające pod opieką p. Danuty Lachowicz, przygotowało kiermasz ciast w naszej szkole. 19 grudnia br. za złotówkę można było kupić wypieki, dostarczone przez uczniów. Na chętnych nie trzeba było długo czekać. Wystarczyły dwie przerwy i po ciastach pozostały same okruszki. Za zebrane pieniądze – 331 zł - zostanie zakupiona odzież zimowa dla najbardziej potrzebującej młodzieży z naszej szkoły.

 


Światowy Dzień Walki z AIDS

W związku z przypadającym pierwszego grudnia Światowym Dniem Walki z AIDS szkolne koło PCK we współpracy z pedagog szkolną, p. D. Chojnacką, zorganizowało akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

29 XI br., w czytelni szkolnej, odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o AIDS/HIV pod hasłem: „Prawda o AIDS – przekaż ją dalej”. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z klas I LO. Najwięcej punktów zdobyły:

I m. – Dominika Piskorz kl. 1 a

II m. – Paulina Gładkowska kl. 1 a

III m. – Zosia Ardziejewska kl. 1 d

IV m. -Maja Domka kl. 1 b

Beata Szołdrakl. 1 d

 

Nagrody dla zwycięzców, przepiękne albumy, ufundowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdwinie.  Kolejnym etapem podjętych działań był udział dwojga naszych uczniów w Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS, która odbyła się w Zarządzie Rejonowym PCK w Koszalinie. Kciuki za licealistów mocno trzymała opiekunka SK PCK, p. Danuta Lachowicz. Podsumowanie akcji odbyło się 8 XII w auli szkolnej. Współorganizatorkami przedsięwzięcia były: p. Halina Głowacka – z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Świdwinie oraz p. Marcelina Kieruzel – pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Wśród zaproszonych gości znalazła się p. Renata Opiela - kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie, która wystąpiła z wykładem pod hasłem: „Zrób test na HIV”. Całości dopełnił spektakl profilaktyczny, przygotowany przez szkolne Koło Teatralne pod opieką p. Moniki Fabianiak, pod szumnym tytułem - „Licealna bohema artystyczna przeciwko AIDS i HIV”.

KD

altalt altalt

 

Międzynarodowy Dzień Żywienia i Walki z Głodem

 

Szkolne koło PCK, działające pod opieką p. Danuty Lachowicz, po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską kampanię PCK na rzecz walki z głodem. W piątek, 21 października br., od samego rana można było delektować się pysznymi ciastami, upieczonymi przez młodzież naszej szkoły. Wypieki, sprzedawane tego dnia za symboliczną złotówkę, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dzięki czemu uzbierano 357 zł. Pieniądze pozyskane z akcji zostaną przeznaczone za zakup obiadów abonamentowych dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

 2010/2011

 
 XVIII Edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCKDrugi, rejonowy etap konkursu odbył się w naszej szkole i wyłonił jedną osobę, która przystąpi do udziału w etapie okręgowym olimpiady. Największą liczbę punktów otrzymał uczeń ZSR w Świdwi W dniu 25 października odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Test składał się z 20 pytań. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Do etapu szkolnego przystąpiło 18 osób.
I miejsce – Karina Woźniak - klasa II a
II miejsce – Klaudia Dereń- klasa II a
III miejsce – Katarzyna Holender i Anna Ogórek – klasa II anie.

Nasza uczennica –Anna Ogórek w etapie rejonowym zajęła 3 miejsce.

 

 

WIELKANOC Z PCK

 

W dniu 18 kwietnia 2011 r. w ramach akcji Wielkanoc z PCK, sprzedawaliśmy ciasta upieczone przez uczniów naszej szkoły. Po raz kolejny licealiści udowodnili, że potrafią dzielić się, że nie przechodzą obojętnie obok potrzebujących.

Dziękujemy wszystkim osobom, które brały udział w akcji „Ciasto”, zarówno tym, którzy piekli te cudowne smakołyki, jak i osobom, które z wielką ochotą je kupowali.
Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 130 zł. Pieniądze, które zebraliśmy przekazaliśmy dla dwójki uczniów naszej szkoły.

 

 alt

 

Polski Czerwony Krzyż –jak co roku organizuje ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych.

„Gorączka złota” trwa od marca do czerwca. Akcja "Gorączka złota" oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom.

Dzięki zaangażowaniu SK PCK udało nam się zebrać 80zł. Pieniądze zostały przekazane do ZR PCK.

Dziękujemy klasie Id, IIc i IIe. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do tej akcji przyłączą się również inne klasy.


 

Światowy Dzień Walki z Głodem i Ubóstwem

 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, szkolne koło PCK, pod opieką p. D. Lachowicz, włączyło się w akcję Światowego Dnia Walki z Głodem i Ubóstwem. 15 X br.
w auli szkolnej można było, za symboliczną złotówkę, kupić kawałek ciasta. O wypieki
do sprzedaży zatroszczyła się nasza szkolna młodzież. Uczniowie oraz pracownicy szkoły nie zawiedli organizatorów akcji - uzbierano 285 zł, a więc o 30 zł więcej, niż w roku ubiegłym.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup obiadów abonamentowych dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

 

 

2009/2010

 

POMOC DLA HAITAŃCZYKÓW

Najpotężniejsze od ponad 200 lat trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti - jeden z najbiedniejszych krajów półkuli zachodniej. Według Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża w wyniku tragedii zginęło ok. 200 tys. ludzi.Z pomocą dla Haiti ruszyły międzynarodowe organizacje pomocowe wraz z Czerwonym Krzyżem.

Uczniowie naszej szkoły również przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Haiti.

Dzięki hojności i dobroduszności zebraliśmy 369 złotych. Zgromadzona kwota została przekazana na konto organizacji niosącej pomoc poszkodowanym.

 

KURS PIERWSZEJ POMOCY PCK

 

W dniu 09.03.2010r. odbył się kurs pierwszej pomocy organizowany przez ZR PCK. Kurs podstawowy przeznaczony jest zarówno dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z pierwszą pomocą, jak i dla tych którzy chcieli usystematyzować już posiadane wiadomości. Zajęcia praktyczne przeprowadzone były zarówno na pozorantach (badanie poszkodowanego, układanie w pozycji bocznej, zakładanie opatrunków i unieruchamianie), jak i na manekinach (podstawowe podtrzymywanie życia - resuscytacja krążeniowo-oddechowa).

Szkolenie obejmowało postępowanie w następujących sytuacjach:

  • postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia u osób dorosłych
  • układanie w pozycji bezpiecznej
  • postępowanie w zadławieniu
  • postępowanie w omdleniu
  • postępowanie w zatrzymaniu krążenia u niemowląt i dzieci
  • postępowanie w zadławieniu u niemowląt
  • postępowanie w sytuacjach urazowych
  • postępowanie w napadzie padaczki

Kurs pierwszej pomocy przeprowadził ratownik medyczny, pan Jacek Zarzycki. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

 

alt alt

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole rozpoczęły się 7 kwietnia b.r. i trwały trzy dni do 10.04.2010 r.

I.7 kwietnia

 

Przedstawiciele klas pierwszych LO wzięli udział w teście z zakresu wiedzy o zdrowym stylu życia.

Test składał się z 39 pytań i obejmował następujące zagadnienia:

-zasady zdrowego żywienia,

-znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka,

-problem uzależnień i ich wpływ na organizm człowieka,

-zapobieganie chorobom zakaźnym oraz cywilizacyjnym,

-zapobieganie urazom i wypadkom,

-zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

II.8 kwietnia

 

Uczniowie klas pierwszych (5 klas), przygotowali gazetki ścienne promujące zdrowy styl życia.

Gazetki zawierały następujące treści:

-informacje dotyczące zasad zdrowego żywienia,

-wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka,

-wpływ uzależnień na organizm człowieka.

 

III.9 kwietnia

 

Klasy pierwsze przygotowały stoiska ze zdrową żywnością. Zadaniem każdej grupy było przyrządzenie urozmaiconych potraw zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Ocenie podlegało estetyczne przygotowanie stoiska, zachęcanie do konsumpcji, serwowanie potraw przy użyciu jednorazowych naczyń i sztućców z zachowaniem zasad higieny.

 

 

alt alt

 

SPOTKANIE Z HONOROWYM DAWCĄ KRWI  

KRWIODAWSTWO TO RUCH LUDZI TAKICH JAK TY!

 

„Nie jest rzeczą słuszną nazywać ludzi szlachetnymi, jeśli sami swoją własną dzielnością

nie wystawili sobie świadectwa szlachectwa.

Najświetniejszym jest ten gatunek szlachectwa,

dzięki któremu ktoś sam przez się góruje nad tłumem

wielkością swego ducha”.


"Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa.

W kwietniu bieżącego roku odbył się cykl spotkań z panem kpt. Pawłem Słowińskim, który jest honorowym dawcą krwi. Prelekcje przeprowadzone zostały dla uczniów klas drugich LO.

Przedsięwzięcie to ma na celu uświadomienie młodym ludziom potrzebę niesienia pomocy innym poprzez honorowe krwiodawstwo. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyczynią się do wzrostu liczby młodych osób, które dobrowolnie, z potrzeby serca, będą regularnie oddawać krew.

 

 

Światowy Dzień Walki z Głodem i Ubóstwem

 

Dnia 16 października 2009 r., z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem i Ubóstwem Szkolne Koło PCK zorganizowało akcję charytatywną, której celem było pozyskanie pieniędzy na zakup obiadów, dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. W tym dniu, członkowie SK PCK z wielkim zaangażowaniem prowadzili sprzedaż ciast.

W wyniku tej akcji zebraliśmy 255zł i zakupiliśmy trzy obiady abonamentowe. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy.

 

alt
2008/2009

 

Prawda o AIDS – przekaż ją dalej1 grudnia 2008 r. został zorganizowany Dzień Walki z AIDS. W ramach akcji „Prawda o AIDS – przekaż ją dalej” chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na hasło roku dotyczące profilaktyki AIDS/ HIV.
W konkursie zwyciężyły:

Aleksandra Maksalon II e
Amanda Szygenda I e
Aneta Mądrzyk I e
Marzena Olszewska I e
Joanna Brycka I s
Aleksander Pawelec I e

Młodość wolna od papierosa

Szkolne Koło PCK już po raz drugi współorganizowało, w ramach akcji „Dzień bez papierosa”, konkurs plastyczny na karykaturę palacza.

Tegoroczne hasło brzmiało: „Młodość wolna od papierosa”

19 listopada 2008 r. hol szkolny zamienił się w małą galerię, a my mogliśmy podziwiać prace uczniów klas drugich.

I miejsce zajęła Natalia Wasicionek II d
II miejsce – Katarzyna Sadło II d
III miejsce – Aleksandra Nowak II a
IV miejsce – Małgorzata Bieńkowska II a


Dzień Walki z Głodem i Ubóstwem

 

" Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali,
ale po to, abym ja działał i kochał.
Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie,
ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka "

J. Korczak


Szkolne Koło PCK po raz pierwszy zorganizowało zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Kampania walki z głodem”, by pomóc w dożywianiu dzieci i młodzieży ze świdwińskich szkół.

W dniu 17 października 2008 r. sprzedawaliśmy ciasta upieczone przez uczniów klas pierwszych i drugich. Kolejny raz licealiści udowodnili, że potrafią dzielić się, że nie przechodzą obojętnie obok potrzebujących. Dowiedli także, iż mają duże i gorące serca, czułe na nieszczęścia innych.

Dziękujemy wszystkim osobom, które brały udział w akcji „Ciasto”, zarówno tym, którzy piekli te cudowne smakołyki, jak i osobom, które z wielką ochotą je kupowali. Waszym zaangażowaniem i pracą udowodniliście, że los głodnych i ubogich nie jest Wam obojętny.

Wspólnymi siłami i pracą udało nam się zebrać 140 zł.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także uda nam się zorganizować podobną akcję, a jej sukces będzie jeszcze większy.


2007/2008
 
Czerwonokrzyska Wyprawka Dla Żaka 2007
 

Tradycyjnie, kiedy kończy się lato i wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego rusza akcja PCK „Wyprawka dla Żaka”. My również przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej czerwonokrzyskiej akcji „Wyprawka dla Żaka”, by chociaż części dzieciom ze Świdwina i okolic ułatwić start w szkole i wyrównać szanse na początku roku szkolnego.
W związku z tym, w drugim tygodniu nauki młodzież naszej szkoły przeprowadziła zbiórkę artykułów szkolnych na kwotę ok.120zł, które zostały przekazane do oddziału PCK w Świdwinie i trafiły do młodszych koleżanek i kolegów ze szkół podstawowych.
Serdecznie dziękujemy klasie Ib , Ie, IIa, IIb, IIc, IId za zaangażowanie i czynny udział w akcji.

Drugi etap tej akcji odbył się dnia 08.09.2007r. Uczestniczyliśmy w kweście, której celem było pozyskanie środków na zakup podręczników dla najuboższej młodzieży naszej szkoły. Wolontariuszki z klasy II d- Agnieszka Czernik, Marcela Niedzielska, Justyna Wojskunowicz zebrały 259 zł. Z pozyskanych środków zostały zakupione podręczniki do języka angielskiego, które przekazaliśmy do biblioteki szkolnej w celu udostępnienia ich najuboższym uczniom.


Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

Dzień 17 października obchodzony jest pod hasłem Dnia Walki z Rakiem Piersi. Uczniowie w tym dniu mieli poprzypinane do ubrań różowe wstążeczki jako znak solidarności z osobami chorymi.
W gablocie szkolnej pojawiła się gazetka okolicznościowa dotycząca problemu raka piersi. Ponadto w ramach lekcji wychowawczych, w grupach klasowych odbyły się spotkania z położną i panią z Klubu Amazonka. Uczniowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób należy kontrolować i badać piersi oraz jakie skutki niesie za sobą późne wykrycie choroby. Otrzymali również ulotki informacyjne.


Dzień Walki z Głodem i UbóstwemDzień 16-17 października obchodzony jest jako Dzień Walki z Głodem i Ubóstwem.
Młodzież ze szkolnego koła PCK przygotowała gazetkę dotyczącą problemu głodu i ubóstwa na świecie i w kraju. Przygotowana wystawka miała na celu przybliżenie problemu głodu i uczulenie wszystkich na fakt, iż obok nas może znajdować się ktoś głodny.


XVI Edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCKW dniu 16 października odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Test składał się z 20 pytań. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Do etapu szkolnego przystąpiło 39 osób.
I miejsce - Aleksandra Nowak - klasa I a
II miejsce – Beata Tyszkiewicz - klasa I a
III miejsce – Alicja Kopyść – klasa II c
IV miejsce – Mateusz Żebryk- klasa Ia
Drugi rejonowy etap konkursu wyłonił jedną osoby, które będzie reprezentowała szkołę w etapie okręgowym.
Największą liczbę punktów otrzymała: Beata Tyszkiewicz z klasy Ia.

W dniu 05 stycznia w Szczecinie odbył się okręgowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy Ia Beata Tyszkiewicz.III ŚWIDWIŃSKI MARATON FITNESS


W ramach akcji promującej zdrowy styl życia uczennice naszej szkoły uczestniczyły w  III ŚWIDWIŃSKIM MARATONIE FITNESS. Impreza odbyła się dnia 27 października w Hali Sportowej „Relax”. Główną ideą było rozpropagowanie fitnessu, jako formy aktywności ruchowej. To przedsięwzięcie skierowane było do osób, które cenią sobie ruch i widzą w nim źródło zdrowia. A także do tych, którzy ze sportem mają nie wiele wspólnego a mimo to kochają sport i rekreację.
Uczestnicy mieli do wykonania bardzo proste zadania. Przez cztery godziny musieli wyciskać z siebie siódme poty wykonując polecenia instruktorów i „dreptać” w rytm muzyki. Mimo ogromnego zmęczenia na twarzach uczestniczek widniał uśmiech i przez cały czas dopisywał świetny humor.
Naszą szkołę reprezentowało ponad 40 osób z klasy Ia, Ib, Ie, IIa, IIb, IIc, IId,IIId,IIIe. Najliczniejszą grupę tworzyły dziewczęta z IIb. W nagrodę otrzymały mini wieżę, którą przekazały dla szkoły.
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty i kosmetyki. Natomiast wyróżnieni zaproszenia do salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, solarium.
Mamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia zmobilizują młodzież do aktywności fizycznej i pracy nad swoim zdrowiem.

„Dzień bez Papierosa”


19 listopada obchodzony jest jako Dzień bez papierosa. W naszej szkole odbył się konkurs na karykaturę palacza zorganizowany przez SK PCK .
Wyróżnione zostały : Marita Surma z klasy Ie i Małgorzata Kamińska z Ib. Uczennice otrzymały nagrody książkowe.
Przedstawiciele SK PCK przygotowali w gablocie szkolnej informację dotyczącą problemu nikotynizmu, chorób i skutków palenia papierosów.

Prawda o AIDS – przekaż ją dalejW dniu 30 listopada został zorganizowany Dzień Walki z AIDS. W ramach akcji „Prawda o AIDS – przekaż ją dalej” chętni uczniowie przygotowali prace literackie o tematyce AIDS, na konkurs szkolny. Prace literackie pod tytułem: „ Do zakażenia jeden krok” napisane były w formie pamiętnika.
W konkursie literackim zwyciężyły:

I miejsce- Kornelia Dziwik – klasa Ic
II miejsce –Zofia Wachowska – klasa Is
III miejsce –Beata Tyszkiewicz- klasa Ia

Natomiast w konkursie prezentacji multimedialnej pt. „W życiu jak w tańcu- każdy krok ma znaczenie” wyróżniona została Katarzyna Skóra z klasy Ib.
W gablotach szkolnych pojawiły się plakaty i informacje o tematyce AIDS i HIV. Tego dnia młodzież i nauczyciele, na znak solidarności z chorymi mieli poprzypinane czerwone wstążeczki. W ramach lekcji wychowawczych pielęgniarka szkolna, pedagog i pracownik PSSE przeprowadzili zajęcia związane z tematyką AIDS i HIV. Młodzież mogła uzyskać wiele ciekawych informacji na temat choroby.

 

 

 

 

 

 

OPIEKUNOWIE SZKOLNEGO KOŁA PCK PRZY ZSP IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
W ŚWIDWINIE

ANDRZEJ SAWKA   w latach szkolnych:  

1.             2016/2017

2.             2015/2016

3.             2014/2015

4.             2013/2014

ANDRZEJ SAWKA    

DANUTA LACHOWICZ   w latach szkolnych:

5.             2012/2013

6.             2011/2012

7.             2010/2011

8.             2009/2010

ANDRZEJ SAWKA  w latach szkolnych:

9.             2008/2009

10.         2007/2008

11.         2006/2007

12.         2005/2006

IRENA DENISZCZUK  w latach szkolnych:

13.         2004/2005

14.         2003/2004

15.         2002/2003

16.         2001/2002

17.         i poprzednie

 

 

Cele i zadania:

Szkole Koło PCK realizuje zadania oświatowo-zdrowotne i opiekuńcze.
Głównymi założeniami działalności koła są:
- szerzenie kultury zdrowotnej, promowanie zdrowego stylu życia;
- popularyzowanie zasad higieny osobistej i otoczenia;
- wpajanie zasad higieny nauki i odpoczynku;
- kształtowanie humanitarnych postaw wśród młodzieży, gotowości niesienia pomocy innym;
-otaczanie opieką dzieci młodszych, kolegów chorych lub mniej sprawnych fizycznie,
- wdrażanie podstawowych elementów z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
- wykształcenie nawyków przestrzegania zasad bezpieczeństwa;


Członkostwo i zarząd SK PCK


Członkiem SK PCK może być każdy uczeń. Decyzję dotyczące działalności koła podejmują jego członkowie przy współpracy opiekuna koła.
Członkowie szkolnego koła PCK wybierają ze swojego grona zarząd koła. Zarząd koła składa się z 4 osób, w tym: przewodniczącego, z-cy, sekretarza i skarbnika.


Do zadań zarządu koła przy wsparciu opiekunów należą:


- organizowanie i koordynowanie działalności koła;
- uczestnictwo we wszystkich podejmowanych działaniach koła;
- opracowanie rocznego planu pracy koła i przedstawienie do akceptacji członkom koła;
- składanie sprawozdań z działalności pracy koła (półrocznego i rocznego );
- przyjmowanie nowych członków koła;
- prowadzenie dokumentacji i zarządzanie finansami koła;
- reprezentowanie koła na terenie szkoły i poza nią;
Działalność SK PCK zakłada ścisłą współpracę ze szkolną służbą zdrowia i innymi organizacjami.
Postawione zadania będą realizowane poprzez podejmowanie różnych form pracy: wygłaszanie pogadanek, organizację konkursów, wystawek, przygotowywanie gazetek, a także udział w różnego rodzaju akcjach.

Odwiedź nas na:

NUMERY ALARMOWE

Kontakt

Zespół Szkół 
im. Władysława Broniewskiego
ul. Kościuszki 28
78-300 Świdwin

E-mail (administrator)

admin@zsswidwin.pl

 

JoomBall - Cookies

© 2019 Zespół Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.