Honorowe krwiodawstwo

KRWIODAWSTWO, TO RUCH LUDZI TAKICH JAK TY!

 

Nie jest rzeczą słuszną nazywać ludzi szlachetnymi,

 

jeśli sami swoją własną dzielnością

 

nie wystawili sobie świadectwa szlachectwa.

 

Najświetniejszym jest ten gatunek szlachectwa,

 

dzięki któremu ktoś sam przez się góruje nad tłumem

 

wielkością swego ducha”."Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Krwiodawstwo


... zwykle definiowane jest jako akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi (np. podczas operacji chirurgicznej) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych. Można jednak rozumieć jako działanie wynikające z najprostszego odruchu serca – ratowanie życia anonimowych chorych i ofiar wypadków.

Krwiodawstwo jest przecież wyrazem szczególnie wyrażonej bezinteresownej miłości bliźniego, przejawem solidarności społecznej – tym cenniejszej, że nie wyłącznie deklaratywnej a potwierdzonej bardzo konkretnym działaniem.

Co to jest krew?


Krew jest tkanką złożoną z komórek - krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które pływają w części płynnej krwi zwanej osoczem lub plazmą. W tętnicach i żyłach dorosłego człowieka krąży około 5 litrów krwi.


Kto może zostać krwiodawcą?


Krew lub osocze może oddać każdy zdrowy człowiek w przedziale wieku od 18 - 60 lat. Starsi ludzie oddają krew wyjątkowo, po badaniach i kwalifikacji lekarza Punktu Krwiodawstwa. Krwiodawcy muszą być zdrowi. Tylko wówczas upust krwi nie będzie szkodliwy dla ich organizmu. Poza tym pobrana krew lub osocze nie mogą stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostaną one później przetoczone. Szczególnie groźne dla chorych jest przetoczenie krwi lub osocza zawierających wirusy HIV, które powodują AIDS. Aby pobranie krwi nie powodowało uszczerbku zdrowia dawcy, a jej przetoczenia nie były przyczyną zakażenia biorcy chorobą zakaźną, wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym.


Kto nie może zostać krwiodawcą?

 


Nie mogą oddawać krwi ani osocza ludzi, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), chorzy na AIDS oraz nosiciele wirusa HIV. Z tego względu krwi nie pobiera się od narkomanów, ludzi mających liczne kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami.
Przy każdym oddaniu krwi lub osocza wykonywane są badania, które pozwalają wykryć nosicieli wirusa HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby zakażone kiłą.

Dawcami krwi nie mogą być ludzie chorzy na gruźlicę, kiłę, choroby krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe i skórne a także alkoholicy.

Tatuaże, nakłucia, akupunktura, przekłucia różnych części ciała, pobyt w zakładzie karnym dyskwalifikuje dawcę na okres 12 miesięcy.

Nie można też oddać krwi w ciągu 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza.

Przez okres sześciu miesięcy nie mogą oddawać krwi osoby powracające z Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandii, a także osoby zwolnione z zakładów karnych.

O wszelkich wątpliwościach dotyczących stanu zdrowia należy powiadomić lekarza, który wykonuje badania kwalifikacyjne do oddania krwi lub osocza.


Jak często można oddawać krew?


Krew można oddawać co 8 tygodni w ilości 450 ml, nie częściej niż 6 razy w okresie roku.
Osocze można oddawać metodą plazmaferezy co dwa tygodnie, nie więcej niż 15 litrów w ciągu roku


Często zadawane pytania


Chcę oddać krew ale.....
1.... nie będziecie chcieli mojej krwi, ponieważ mam pospolitą grupę "0".
Potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Ponieważ grupa "0" jest bardzo rozpowszechniona, również zapotrzebowanie na nią jest duże. Grupa "0" jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie potrzebna.

2.... boję się oddać krew.
Po raz pierwszy każdy się trochę boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Przecież tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy, a niektórzy nawet 150 razy. Nie musisz być supermanem, aby oddawać krew; jest to naprawdę bardzo proste.

3. ...jestem anemiczny.
Ludzi mogą mieć niedokrwistość, a obowiązkiem stacji lub punktów krwiodawstwa jest właśnie niedopuszczenie do pobierania krwi od takich osób. Przed każdym pobraniem przeprowadza się prosty test: na podstawie pobranej próbki krwi w krótkim czasie można ustalić czy jesteś zdrowy i możesz oddać krew.

4. ...mam za mało krwi.
Przeciętny dorosły człowiek posiada około 5 - 6 litrów krwi. Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddać ją regularnie. Jednorazowo pobiera się do 450 ml, a krwiodawcy mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas niezależnie czy oddajesz krew, czy nie, a więc ilość oddana szybko zostaje uzupełniona.

5. ...zemdleję.
Spróbuj, a przekonasz się, że oddawanie krwi nie jest takie straszne. Wszyscy dawcy odpoczywają przez 15 minut po jej pobraniu, a ilość krwi oddanej to tylko procent krwi krążącej w Twoim organizmie. Większość ludzi po oddaniu krwi przyznaje, że nie jest to takie straszne i Ty z pewnością, po oddaniu krwi powiesz to samo.

6. ...nie cierpię igieł.
Aby wyeliminować ból, stosuje się specjalne ostrzone i profilowane igły. Nakłucie nie jest bolesne.

7. ...to jest zbyt kłopotliwe.
W większości szpitali w Polsce działają punkty krwiodawstwa. Jest ich 459 oraz 23 Wojewódzkie i Rejonowe Stacje Krwiodawstwa. Możesz udać się do każdej z powyższych placówek - najlepiej do tej, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową. Zgłoś się w godzinach rannych.

8. ...to mnie osłabi.
Krew jest uzupełniana dość szybko. Zanim wyjdziesz ze stacji proces uzupełniania oddanej krwi już się rozpocznie. Zaledwie po kilku godzinach jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości i będziesz mógł bez przeszkód wykonywać swoje zwykłe obowiązki.

9. ...oddam krew tylko, gdy będzie niezbędna.
Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Codziennie potrzeba krwi od przynajmniej 10 tysięcy dawców. Życie każdego chorego wymagającego krwi jest zagrożone - jeśli w porę jej nie otrzyma. Nie wahaj się - czyjeś życie zależy od Ciebie.

10. ...zażywam tabletki.
To może oznaczać, że trzeba będzie poczekać z oddaniem krwi. Jednak nie wszystkie leki mają wpływ na jakość krwi. Zasięgnij informacji w punkcie krwiodawstwa, czy biorąc dany lek możesz oddawać krew.

11. ...mogę zarazić się AIDSem.
Jeżeli chodzi o AIDS, jednego jesteśmy pewni, nie można się nim zarazić w punkcie lub stacji krwiodawstwa. Wyposażenie stacji krwiodawstwa jest całkowicie sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek zakażeniu.

12. ...nie cierpię widoku krwi.
Nie przejmuj się, pobieranie krwi odbywa się poza zasięgiem Twojego wzroku.

13. ... zrobiłem, co do mnie należało, kiedyś kilka razy oddawałem krew.
Dziękujemy za już oddaną krew. Przechowujemy Twoją dokumentację i chcielibyśmy Cię przekonać, że jesteś potrzebna cały czas. Twój dar może być wykorzystany na wiele sposobów. Co roku, w miarę rozwoju medycyny i nowych metod leczenia zwiększa się zapotrzebowanie na krew.

14. ...mam we krwi alkohol.
Twoja krew będzie miała wartość tylko wtedy gdy nie będzie w niej ani kropli alkoholu. Nie pij alkoholu przed planowanym oddaniem krwi.

15. ...moja krew jest niedobra.
Zbadamy ją. Ty na kilka minut wyciągniesz rękę, a my zrobimy resztę. Krew jest zawsze badana przed wysyłką do szpitala.

16. ...jestem za stary.
Granicą wieku dla dawców jest 18 - 60 lat, ale jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem za zgodą lekarza możesz oddawać krew, aż do swoich 65 urodzin.

17. ...mam za mało czasu.
Nawet ludzie mający mało czasu mogą poświęcić go trochę na oddanie krwi. Gdy tylko pomyślisz, ile dobra możesz w ten sposób wyświadczyć dojdziesz do wniosku, że masz jednak dość czasu, by poświęcić kilka godzin w roku na oddanie krwi.

18. ...uprawiam sport.
To znaczy, że jesteś zdrowy i wobec tego z powodzeniem możesz oddawać krew. Nie wpłynie to ujemnie na Twoje wyniki, a z pewnością pomoże komuś, kto dzięki Twojej krwi będzie nadal żył.

19. ...ostatnio chorowałem.
Bez wątpienia nie możesz oddawać krwi podczas ostrej choroby lub przez pewien czas po poważnym zabiegu chirurgicznym. Nie pobiera się krwi od osób, których stan zdrowia budzi wątpliwość. Każdego kandydata bada lekarz stacji.

20. ...za mało ważę.
Wymagania w tym zakresie wynoszą co najmniej 45 kg. Krwiodawcy wagi lekkiej pomagają też oddając niewielkie ilości, która wystarcza np. dla dziecka potrzebującego transfuzji.

21. ...stracę przez to na wadze albo utyję.
Są to obawy bezpodstawne, o czym będziesz się mógł przekonać po oddaniu krwi.

22. ...jeśli raz oddam krew, będę to musiał robić zawsze.
Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic Cię nie zmusza do regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa itp. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub 4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą ale dlatego że postanowili to robić.

23. ...noszę okulary, więc chyba nie mogę oddawać krwi?
Stale nas o to pytają! Oczywiście, że możesz, jeżeli poza tym jesteś zdrowa, masz 18 - 60 lat i ważysz powyżej 45 kg.

24. ...mam taki zamiar, ale jakoś nie mogę się zdecydować.
Przyjdź dziś lub jutro, nie musisz się wcześniej umawiać. Kiedy się wreszcie zdecydujesz, poczujesz się lepiej. Po prostu zgłoś się do punktu lub stacji krwiodawstwa.

25. ...nikt nigdy nie prosił mnie o to.
Uważaj się o tego momentu za zaproszonego. Twoja krew jest cennym darem, jaki możesz komuś ofiarować. Może ona ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku czy pacjentowi na stole operacyjnym.

Odwiedź nas na:

NUMERY ALARMOWE

Kontakt

Zespół Szkół 
im. Władysława Broniewskiego
ul. Kościuszki 28
78-300 Świdwin

E-mail (administrator)

admin@zsswidwin.pl

 

JoomBall - Cookies

© 2019 Zespół Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.